Biologická liecba

  • Danjita
  • Danjita's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
19 Oct 2020 12:01 #1908 by Danjita
Biologická liecba was created by Danjita
Dobrý deň pán doktor. Chcela by som sa opýtať na skúsenosti s biologickou liečbou. Minulý rok v septembri som podstúpila prvy cyklus,v ktorom som dostala 1000mg lieku rituximab. Som seropozitivna myasthenia gravis s AChR protilatkami. Liečba mi začala zaberať až o dva mesiace. Po 3 mesiacoch keď som mala plazmaferezu stav sa celkovo zlepšil a plazmaferezy neboli potrebné. Hoci stále som chodila na imunoglobulin a stav nebol v remisií výrazne sa mi zlepšili prehltanie ťažkosti a mohla som slušne fungovať. Ďalšiu dávku liečby som dostala v auguste 2020. To je 9 mesiacov po poslednej dávke. Stav sa mi na prelome 5-6 mesiaca 2020 začal výrazne zhoršovať. Bola potrebna plazmafereza. Najmä prehltacie ťažkosti, dýchanie,reč, padanie hlavy a postupne problémy s rukami, nohami a všetko sa zosypalo. Dostala som v 8-9 mesiaci 800mg rituximabu. Ubehlo 2,5 mesiaca od podania a ja necítim zlepšenie. Na internete som čítala že sa kura opakuje po 6 mesiacoch alebo je to individuálne? Môže sa stať že na liečbu nereagujem hoci pri prvej sa mi stav zlepšil? Poprípade moze za to neskoré podanie lieku? Alebo nízke dávkovanie?Dakujem za odpoveď.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
26 Oct 2020 10:48 - 26 Oct 2020 11:55 #1915 by admin
Replied by admin on topic Biologická liecba
Dobrý den, léčba rituximabem je většinou individuální a odvíjí se hlavně od klinického stavu. Efekt léčby nejčastěji trvá cca 6 měsíců, kdy se opakuje podání rituximabu 1000mg. Podle toho, co píšete, jste ale dostala další dávku 2-3 měsíce po zhoršení v květnu 2020 (tedy asi později, než měla být - nevím proč?). V některých případech se ale bohužel stává, že léčba může přestat fungovat, příčina může být skutečně i v opožděném podání léku. Někdy je efekt i po 3 měsících. Pokud nedojde ke zlepšení v dohledné době, řešením by mohlo být přeci jen zopakovat podání léčby (1-2/2021), možná i v kombinaci se silnějšími imunosupresivy (cyclosporin, mykofeniolát mofetyl apod).
S pozdravem :-)
dr. Piťha
Last edit: 26 Oct 2020 11:55 by admin.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Danjita
  • Danjita's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
28 Oct 2020 14:39 #1917 by Danjita
Replied by Danjita on topic Biologická liecba
Ďakujem pekne za Vašu odpoveď. Skúsim to skonzultovať s lekárom.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 0.667 seconds
Powered by Kunena Forum