Může se jednat o MG?

  • Marta_no
  • Topic Author
  • Offline
  • New Member
  • New Member
More
11 Jun 2020 17:08 - 15 Jun 2020 17:11 #1897 by Marta_no
Může se jednat o MG? was created by Marta_no
Dobrý den, pane doktore, moc ráda bych znala Váš názor k mým obtížím.Před týdnem jsem byla vyšetřovaná, jelikož u neurologů vzniklo podezření na RS. MRI mozku a krční páteře nález v normě, likvorologicky lymfocytární oligocytoza s normálním biochemickým nálezem a normálním stavem hematolikvorové bariery, bez intrathekální syntézy imunoglobulinů numericky.Doplním také, Covid negativní.Stále čekám ještě na kompletní rozbor likvoru. Co tak ale chápu, tak jediná změna co se našla je zřejmě lymfocytární oligocytoza (popis cytologie: převaha lymfocytů, místy aktivace, zahyceno několik lymfoplazmocytů, zralých plazmocyt jen ojediněle.V monocytární řadě bez specifického substrátu fagocytozy) a snížená hladina albuminu v séru. I když mi lékařka na otázku, jestli se RS vyloučila odpověděla, že ne, tak tomu nerozumím, když MRI dopadla proti diagnoze RS. Teď k mým potížím, které se možná v mnoha směrech podobají i Myasthenia gravis. Jako první se u mě objevila velká únava okolo března, bezdůvodně. Posléze za 2 měsíce jsem střídavě viděla rozmazaně na pravé oko (zánět očního nervu nepotvrzen). Ještě doteď to s přestávkami pociťuji, hlavně když jsem víc unavená, k večeru a při fyzické námaze.Posléze zalehlé pravé ucho (na základě vyšetření ORL v normě jen začínající zánět středního ucha). Dostala jsem 1x injekčně Solu-medrol 125mg a na doma Prednison 20mg 3x denně na 6 dní bez snižování dávek. Obtíže se zlepšovaly a 5 den před skončením Prednisonu jsme měla zařizování okolo domácnosti (nábytku apod)..Potom co jsme přijela domů, tak mi nebylo dobře a byla jsem velmi vyčerpaná (i když ten den jsem nic kromě vystupování a nastupování do auta a chůze po obchodu nedělala).Změřila jsem si tlak (obvykle trpím na velmi nízký tlak) a měla tlak 150/100 a tep 98 (obvyklý tlak mám 110/60-70).Tak jsem si říkala, že zřejmě kvůli Prednisonu. Ještě ten večer jsem měla velkou bolest svalů na nohou, jako bych běžela maraton a neodpovídalo to vůbec mé fyzické námaze ten den. Špatně se mi chodilo a měla jsem pocit nestability.Radši jsem si nedala třetí prášek Prednisonu, což nevím jestli bylo dobře nebo špatně. Před usnutím jsem ztrácela citlivost v celé pravé půlce těla.Začalo to ploskou nohy, vnitřní stranou stehna, břicho, okolo hrudníku, krku a obličeje.Špatně jsem artikulovala a když jsem jedla, tak mi tuhly čelisti a špatně se mi potrava polykala.Já i můj přítel jsme měli strach, jestli nemám mozkovou mrtvici, což mi přišlo nemyslitelné. Je mi 30 let, jsem 160 cm vysoká a 60 kg váha.Po vyspání to odeznělo ale plocha kůže, která byla minulý den méně citlivá, byla po probuzení naopak velmi citlivá.Bolela mě kůže podobně když se spálí na sluníčku. Navíc jsem cítila intenzivní pocity proudy horka po celé páteři.Tento den jsem dobrala poslední 3 pilulky Prednisonu, takže dohromady 60mg ten den. Zvýšená citlivost trvala 2 dny a nenechalo mě to spát, takhle to bylo intenzivní.Každá poloha byla pro mě nesmírně bolestivá.Po této příhodě mi zůstal problém s chůzí. Dost často mám při chůzi pocit tuhnutí nohou a potom celkové chůze se stává obtížnější (neurolog to pojmenoval jako chůze ataktická).Nedokážu to popsat...Čím víc chodí tím víc mi nohy slábnou, pravá noha při scházení schodů se mi klepe... Jde to i ruku v ruce s únavou. V průběhu dne se intenzita mění.V podstatě vydržím chodit jen nějakou dobu normálně, dokud mi nezačnou tuhnout nohy, pak si musím sednout a odpočívat.Na pravé ruce mi vznikl (neurolog popsal jako intenční třes).Taky jsem si všimla, že se intenzita mění únavou. Pravá ruka je zasažená více ale třes se objevuje i na levé (možná protože používám víc pravou ruku).Když jsem zapátrala v paměti, tak v průběhu roku se mi stávalo to, že z ničeho nic jsem pociťovala velkou slabost a pocit, že neunesu svou hlavu.Pomocná poloha pro mě byla, opírání hlavy o rameno. A velkou slabost v rukou. Sváděla jsem to na to, že jsem asi unavená a nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, vždy to trvalo tak půl dne max. Vím, že tyhle všechny příznaky asi nejvíce ukazují na RS. Každopádně, pokud dle MRI se neukázalo na RS, tak mě napadá... Co když jsou na vině svaly. Na neurologii mi plánují udělat ještě evokované potenciály VEP. Tak mě velmi zajímá názor odborníka. Chtěla bych se i zeptat, jestli i při tomto vyšetření mohou být zaznamenané jevy probíhající při MG nebo se k vyšetřování používá spíš EMG? Zajímalo by mne také, jestli se mohu přihlásit do centra pro diagnostiku a léčbu MG, kde by případně udělali potřebné vyšetření, pokud se z výše uvedených vyšetření nic nezjistí? Budu mít za 3 měsíce svatbu a velmi bych nerada, aby třeba u obřadu mne neunesly nohy.... Hlavně když nevím, proč se mi tohle děje. Napadl mě samozřejmě i psychický problém. Každopádně jsem to zavrhla, jelikož to přišlo ve velmi klidném období, v podstatě můžu říct i úspěšném období. Měla jsem mnoho stresu před rokem v práci a změnou práce stres vymizel a přišly zase příjemnější věci. Svatba mě taky nijak neovlivňovala. Máme dobrou koordinaci, takže spoustu věcí ani nezařizujeme. V partnerství jsem taky velmi spokojená, proto i svatba. Užívám teď preventivně vitamíny a minerály, i když ty jsem měla dle krve v pořádku a nějaký velký efekt to nemá. Mockrát Vám děkuji za Váši odpověď a odborný názor, jestli mé popsané příznaky mohou ukazovat i na Myasthenia gravis, pokud se z likvoru nic nezjistí.

Part of the message is hidden for the guests. Please log in or register to see it.
Last edit: 15 Jun 2020 17:11 by Marta_no. Reason: doplnění

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Jun 2020 21:16 #1898 by admin
Replied by admin on topic Může se jednat o MG?
Dobrý den, odborné stanovisko je vždy takto na dálku obtížné, protože na základě příznaků jistě diagnózu stanovit nelze. Převážná část obtíží (mlhavé vidění jen na jedno oko, poruchy citlivosti, třesy apod.) myastenickým příznakům neodpovídají. Na druhou stranu popisujete i známky slabosti v končetinách snad větší po zátěži? a asi jednou poruchy artikulace, kousání a polykání. Centrum MG je permanentně přetížené, s dlouhými objednacími termíny, schůdnější by bylo se domluvit s vašim neurologem na odběrech protilátek proti AChR a repetitivní stimulaci - EMG.
S pozdravem :-)
dr. Piťha

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Time to create page: 1.191 seconds
Powered by Kunena Forum